ИЗБОРИ ЗА ЧЛАНОВЕ НАЦИОНАЛНИХ САВЕТА НАЦИОНАЛНИХ МАЊИНА РАСПИСАНИ ЗА 13.11.2022. ГОДИНЕ
Веб-сајт Министарствa за људска и мањинска права и друштвени дијалог: https://www.minljmpdd.gov.rs/index.php
Сектор за националне мањине при министарству: https://www.minljmpdd.gov.rs/nacionalne-manjine.php
Републичка изборна комисија: https://www.rik.parlament.gov.rs/
Републичка изборна комисија - додатна документа: https://www.rik.parlament.gov.rs/snm/329620
Републичка изборна комисија - резултати уживо: https://www.rik.parlament.gov.rs/tekst/284079
ОБАВЕШТЕЊЕ: Расписани су избори за чланове националних савета националних мањина за 13. новембар 2022. године
ВЕСТИ (ВЕБ-ЧЛАНЦИ):
MAЊИНСКЕ ПОЛИТИКЕ |
[Објавио: Општина Кучево, веб-администратор (Д), 06.09.2022. године] |
- извор: Сектор за националне мањине при Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог https://www.minljmpdd.gov.rs/manjinske-politike.php
Србија је вишенационална и вишекултурна држава у којој уз већински српски народ живе и припадници великог броја националних мањина и различитих религијских и језичких група које се међу собом разликују по бројности, просторном размештају, етничким, религијским, језичким, културним и образовним обичајним и другим особеностима.
Друштвено-политички систем Републике Србије устројен је на принципу потпуне заштите националних мањина, са многим новим и оригиналним решењима која се не могу срести у другим државама.
Према попису становништва из 2011. године, националне мањине чине око 13% становништва Републике Србије.
Најбројније националне мањине су Мађари (најзаступљенији су у Региону Војводине), затим Роми (Регион јужне и источне Србије и Регион Војводине) и Бошњаци (претежно живе у Региону Шумадије и западне Србије). У значајном броју има и Словака 52.750, Хрвата 57.900, Црногораца 38.527, Влаха 35.330, Румуна 29.332, Македонаца 22.755, мање од 20.000 имају Бугари, Русини, Буњевци, по неколико хиљада имају Немци, Словенци, Албанци, Украјинци као и по неколико стотина Пољаци, Ашкалије и Грци.
Без обзира што процентуално учешће мањина није у великом броју, друштвено-политички систем Републике Србије устројен је на принципу потпуне заштите националних мањина, и укључује многа нова и оригинална решења која се не могу срести у другим државама.
Питање положаја националних мањина Република Србија решава и спроводи у складу са одредбама Оквирне конвенције Савета Европе о заштити националних мањина и на основама општеприхваћених међународних стандарда, а сагласно Уставу Републике Србије, Закону о заштити права и слобода националних мањина, Закону о националним саветима националних мањина, Закону о службеној употреби језика и писама и другим законима који уређују права и положај националних мањина. Законодавни оквир који се односи на статус националних мањина у Републици Србији широко је постављен и достиже висок ниво стандарда у овој области у европским размерама. Према мишљењу експерата међународне заједнице, законодавни оквир Републике Србије у овој области је изнад европског просека.
Република Србија је у процесу придруживања ЕУ била у обавези да усвоји Акциони план за остваривање права националних мањина у оквиру Преговарачког поглавља 23, који је добио подршку и позитивне оцене Европске комисије и појединих земаља чланица Европске уније.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у складу са надлежностима, спроводи активности које имају за циљ да унапреде положај националних мањина.
АНАЛИЗА О РЕАЛИЗАЦИЈИ АКЦИОНОГ ПЛАНА ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВА НАЦИОНАЛНИХ МАЊИНА
У оквиру Заједничког програма Европске уније и Савета Европе Промоција различитости и равноправности у Србији израђена је Ex-post aнализа о реализацији Акционог плана за остваривање права националних мањина.
Ова анализа даће смернице за методологију израде новог стратешког документа, који ће бити базиран на Извештају о напретку у процесу приступања Србије Европској унији, као и на препорукама из Четвртог мишљења Саветодавног комитета о спровођењу Оквирне конвенције за заштиту националних мањина. Израду новог стратешког документа координираће Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Ex-post Анализа ефеката примене АП за националне мањине
[ВРАТИ СЕ НАЗАД КЛИКОМ ОВДЕ]
ПРИЛОЗИ:
Образац захтева за упис у посебан бирачки списак националне мањине (Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог)
downloads: 262 | type: docx | size: 14 kB Приручник за рад националних савета националних мањина у Републици Србији (из 2021)
downloads: 217 | type: pdf | size: 3 MB Извод из Регистра националних савета (Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, 31.01.2021)
downloads: 271 | type: pdf | size: 520 kB ОБАВЕШТЕЊЕ о увиду у део Посебног бирачког списка за подручје општине Кучево (05.09.2022)
downloads: 218 | type: pdf | size: 211 kB |
Приређивач веб-странице „Избори 13.11.2022. (мањине у РС)": медијски сарадник и веб-администратор – kucevacke.novine@gmail.com (Д)
Прилоге припрема, уређује и објављује: медијски сарадник и веб-администратор – kucevacke.novine@gmail.com (Д)
Ажурирано: 13.11.2022. године (Д)