ВЕСТИ
НАПОМЕНА: Сваки прилог из општине Кучево има у наслову прилога префикс „КУЧЕВО:ˮ
КРИЗНИ ШТАБ ДОНЕО НОВЕ МЕРЕ ЗА БЕОГРАД (НЕМА ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА) |
[Објавио: Општина Кучево (administrator) 10.07.2020, 20:43] |
Кризни штаб донео нове мере за Београд
Београд, 9. јул 2020. године, четвртак
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић саопштила је да је Кризни штаб на данашњој седници донео нове мере за Град Београд у борби против коронавируса.
Брнабић је, у обраћању након седнице Кризног штаба у Палати Србија, навела да нове мере предвиђају потпуну забрану организованог јавног окупљања више од 10 људи и у затвореном и на отвореном простору, као и ограничење броја људи у затвореним просторима, те скраћење радног времена свих објеката у затвореном простору.
Ове мере су временски орочене, навела је премијерка и додала да ће, чим се створе услови за колико-толико нормалан живот, оне бити повучене.
Прва мера је потпуна забрана јавног окупљања више од 10 особа у затвореном простору и на отвореном. Враћамо и меру коју смо имали током ванредног стања, а то је ограничење броја људи у затвореним просторима, објаснила је Брнабић.
Она је навела да ће сваки угоститељски објекат и продавница морати да има јасно истакнуто колико може људи да борави у том простору, што је, по формули, на једну особу четири метра квадратна.
Према њеним речима, нова мера је и ограничење радног времена објеката у затвореном простору, која ступа на снагу од сутра и предвиђа да ови објекти буду затворени од 21 до 6 часова.
То, како је додала, не стоји само за угоститељске објекте, затворене просторе, већ и за продавнице, тржне центре и све објекте затвореног типа.
Премијерка је напоменула да ће, када је реч о отвореним просторима и баштама, они моћи да раде до 23 часа.
То су мере за Београд и видећемо како ћемо даље, мењаћемо их ако буде потребно у складу са ситуацијом на терену и бројем заражених коронавирусом, нагласила је Брнабић.
Она је истакла да је на седници Кризног штаба постигнут договор о томе да се поједине оштрије мере доносе за оне средине и локалне самоуправе у којима је ситуација са коронавируросм нестабилна, пре свега за Београд, где је и најкритичније.
Према њеним речима, разговарано је о многим питањима и проблемима, а пре свега о ситуацији у главном граду, као и у појединим другим локалним самоуправама које такође бележе висок број заражених.
Премијерка је нагласила да је договор да се и даље иде тако да нема мера за читаву Србију, већ да фокус буде на оним срединама где је ситуација ванредна, нестабилна и непредвидива.
Тамо где су грађани одговорним понашањем допринели томе да нема потребе за увођењем ванредне ситуације неће бити мера, али ако буде потребе или пораста броја заражених, онда ћемо и у тим локалним самоуправама уводити мере, поручила је Брнабић.
Она је најавила и да ће припадници Војске Србије наставити да отварају привремене болнице тамо где је то потребно, и прецизирала да ће ускоро бити отворена једна болница за заражене из Прибоја, Пријепоља и Нове Вароши.
Председница Владе је навела и да ће за десетак дана бити отворена још једна лабораторија "Ватрено око" у Нишу, за анализу тестова на Covid-19.
Према њеним речима, борба са коронавирусом неће се завршити за две или три недеље, већ ће бити актуелна све док не буде пронађена вакцина.
Ми ћемо се сада фокусирати на септембар и на организацију рада школа, факултета и вртића. Такође, и нашу привреду морамо да сачувамо, јер нам од тога зависе плате у јавном сектору, колико купујемо заштитну опрему, брзе и PCR тестове, истакла је премијерка.
Брнабић је оценила и да би увођење полицијског часа у Београду сигурно било најефикаснија мера, али да је жеља била да се направи један међукорак за привреду и грађане, у настојању да се спречи ширење вируса.
Она је нагласила да би у случају увођења потпуне забране кретања имали 100 одсто резултате, па би и лекарима било лакше, али да је за то потребно увођење ванредног стања у земљи.
Председница Владе је указала на то да ће привреда свакако трпети, посебно угоститељски сектор, који у Београду запошљава 20.000 људи.
На сву срећу, већи је број локалних самоуправа које немају проблем са растом броја заражених, навела је Брнабић и поручила да ова борба може да се добије само личном одговорношћу, јер не постоји здравствени систем који може нешто да уради ако људи неће да поштују мере.
Тамо где људи носе маске и држе дистанцу, у мањим срединама, како је истакла, нема проблема и они могу да живе нормално.
Према њеним речима, није наплаћена ниједна казна од када је донета мера обавезног ношења маски јер су људи озбиљно и одговорно то схватили, али ће то бити учињено, у случају нужде.
Он је (Стевановић, прим. аут.) због тога поновио апел грађанима Србије да се придржавају епидемиолошких мера, носе маске, држе дистанцу и смање контакте, како би било довољно простора за лечење свих пацијената.
Према његовим речима, само Инфективна клиника, као једно од четири тријажна места у граду, изврши за 24 часа приближно 350 прегледа, при чему трећина прегледаних пацијената захтева болничко лечење због тешке клиничке слике.
Стевановић је упозорио на то да највећи број њих захтева кисеоник, што је немогуће спровести у амбулантним условима, или у неким привременим болницама.
Један део пацијената који буде пуштен кући након прегледа у тријажној амбуланти, како је истакао, поново се враћа у болницу, због погоршања стања.
Он је нагласио да је у овом таласу клиничка слика тежа па је самим тим тежи и опоравак, који траје од две до четири и више недеља, што опет захтева и дуже коришћење болничких капацитета и максимално оптерећује здравствени систем и раднике.
Без придржавања превентивних мера, за неке пацијенте нећемо имати места, или ћемо морати да их транспортујемо на десетине километара од Београда како би били збринути, упозорио је директор Инфективне клинике.
извор: https://www.srbija.gov.rs/vest/477363/krizni-stab-doneo-nove-mere-za-beograd.php
У Београду најнеповољнија епидемиолошка ситуација
Београд, 9. јул 2020. године, четвртак
Кризни штаб за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19 донео је данас нове мере које се односе на Град Београд, где је тренутно најнеповољнија епидемиолошка ситуација.
Донета је одлука о потпуној забрани организованих јавних окупљања у Београду са више од 10 људи, како на отвореном, тако и у затвореном простору.
Такође, ограничен је број људи у затвореним просторима, тако да се за свако лице мора обезбедити простор од минимум 4 квадратна метра. Примера ради, уколико објекат има 80 квадратних метара, у њему сме бити највише 20 људи.
Што се тиче објеката у престоници који немају башту, они ће од сутра радити до 21 час и отварају се најраније у 6 часова ујутру.
То значи да сви угоститељски објекти који су у затвореном простору, трговински објекти, тржни центри, фризерски салони, теретане, кладионице и слично не смеју радити након 21 час.
Објекти са баштом могу радити до 23 часа, уз максимално поштовање свих мера заштите.
Што се остатка Републике Србије тиче, донета је одлука да ће градови и општине убудуће доносити одлуке о проглашењу ванредне ситуације на основу попуњености капацитета здравствених установа.
Влада Републике Србије најоштрије осуђује нереде забележене у претходна два дана у Београду и још неким градовима Србије, а који узрокују велику материјалну штету управо у време када као друштво треба да будемо уједињени у борби против заразне болести COVID-19.
Треба додати да то свакако није одговорно понашање, које би у тренутној ситуацији допринело очувању нашег здравља и смањењу притиска на наш здравствени систем.
Напротив, нереди ће, без сумње, негативно утицати на ширење
коронавируса и епидемиолошку слику у данима пред нама.
Још једном најснажније апелујемо на све грађане да се придржавају мера заштите у највећој могућој мери, како бисмо сви заједно сачували наше здравље, здравље људи у нашој околини, али и наш здравствени систем, чији су капацитети ограничени.
Одговорно понашање, ношење заштитних маски, редовно прање руку и држање раздаљине су од виталног значаја за очување нашег живота и здравља.
извор: https://www.srbija.gov.rs/vest/477390/u-beogradu-najnepovoljnija-epidemioloska-situacija.php