уредник и приређивач: kucevacke.novine@gmail.com (Д)
56. „ХОМОЉСКИ МОТИВИ“ – РЕТРОСПЕКТИВА ЗА ЧЕТВРТАК, 30.05.2024. ГОДИНЕ |
[Објавио: Општина Кучево, еБилтен активности, медијски сарадник (Д), 31.05.2024. године] |
56. Смотра народног стваралаштва „Хомољски мотиви“ одржава се од 29.05.2024. до 01.06.2024. године (среда–субота).
Ретроспектива за четврак, 30.05.2026. године, други дан 56. Смотре народног стваралаштва „Хомољски мотиви“:
Дипломатски дан у општини Кучево
- ДОГАЂАЈ: Кучево, 30. мај 2024. године, четвртак, 11.00 часова
Другог дана 56. Смотре народног стваралаштва „Хомољски мотиви“ у оквиру Дипломатског дана, Кучево су посетиле личности из културног, јавног и дипломатског живота Србије.
Највише руководство локалне самоуправе, са сарадницима, данас је дочекало прву даму председника Србије Тамару Вучић, повереницу за родну равноправност Бранкицу Јанковић, извршну директорку НАЛЕД-а Виолету Јовановић, генералног директора Кока Коле ХБЦ Светослава Атанасова, амбасадора Канаде Џајлса Нормана са супругом, амбасадоре Украјине Володимира Толкача, Туниса Имен Лајили Амари, Конга Жозеф Калала Муламба са супругом, Румуније Силвија Давидоју са помоћником Михајом Шербаном, супругу амбасадора Аустрије Викторију Ебнер, и друге значајне госте.
Гости су прегледали рукотворине учеснице Етно колоније веза – Кучево 2024. (Штампујит) испред Центра за културу у Кучеву.
О значају Колоније говорили су: председник Општине Кучево Ненад Микић, повереница за равноправност Бранкица Јанковић, генерални директор Кока Кола ХБЦ Србија и Црна Гора Светослав Атанасов, амбасадор Канаде Џајлс Норман и супруга председника Републике Србије Тамара Вучић.
Председник Општине Кучево Ненад Микић се захвалио на доласку и пожелео добродошлицу и истакао да је „Етно колонија веза – Кучево 2024.“, која се организује у оквиру Дипломатског дана Смотре „Хомољски Мотиви“, јединствени скуп жена из целе Србије у организацији Етно мреже, Асоцијације произвођача рукотворина Србије, НАЛЕД-а и Општине Кучево. Њен првенствени циљ је економско оснаживање жена у руралном подручју кроз чување и очување културног блага Србије и економског осамостаљивања жена. Додао је и да је декоративни вез Штампујит карактеристичан за Источну Србију. Овим везом на плишу је влашка заједница у Источној Србији украшавала свечану женску ношњу. Штампујит се и данас користи за израду народних ношњи у фолклорним ансамблима и на ту чињеницу смо јако поносни. Великом подршком Министарства културе, а затим и Одлуком Националног комитета за нематеријално културно наслеђе од 21. децембра 2023. године, вез Штампујит је препознат и заштићен као нематеријално благо Србије, рекао је Микић.
У културно-уметничком делу наступили су најмлађи чланови КУД-а „Штуле“ из Волује одигравши сплет влашких кола на штулама, након чега су сви прешли у нову градску Галерију где су имали прилике да уживају у изложеним радовима Драгана Кецмана.
После посете Галерији гости су се упутили у комплекс Споменика природе „Пећина Равништарка“, где су обишли једну од веома лепих пећина наше земље. У водама Буковске реке испирачи злата у овим крајевима приказали су им на који начин се прохујалих векова трагало за овим драгоценим металом.
Малтежани одушевили својим наступом
- ДОГАЂАЈ: Кучево, 30. мај 2024. године, четвртак, 17.00 часова
Наступ Викторијине фолклорне групе Цитадела Фолк Гроуп другог дана 56. Смотре народног стваралаштва „Хомољски mотиви“ одушевио је све присутне на градском тргу Кучева (Тргу Вељка Дугошевиа). Чувари културне традиције са острва Гозоа (Малта) одржали јединствени концерт малтешких игара и песама.
Многи Гоцо се поистовећују са древном Огигијом која се помиње у Хомеровој Одисеји. Огигијом је владала нимфа Калипсо која је задржала Одисеја на острву пуних седам година приликом његовог повратка на Итаку. Због тога Гоцо често називају и Калипсиним острвом.
Острво је познато по мегалитском храмовном комплексу Џгантија (малт. Ġgantija) највероватније саграђеном током млађег каменог доба. Заједно са другим мегалитским храмовима Малте, ово су најстарије грађевине икада изграђене које још увек постоје (заједно са пирамидама и Стонхенџом). Острво је познато и по својим бројним црквама којих има укупно 46, а највећа од њих има капацитет од 3.000 места.
Отворена изложба Пере Анђелковића
- ДОГАЂАЈ: Кучево, 30. мај 2024. године, четвртак, 18.00 часова
Традиционално, четвртак пред Мотиве незамислив је без изложбе у породичној кући Петра Анђелковића у Кучеву у оквиру које се поштоваоци Перине уметности могу упознати са делима насталим између две манифестације. Овогодишња је одржана под називом „Мајка Србија у уметничкој визији Петра Анђелковића“, а дела и мотив су управо оно што Перу и чини једним од најзначајнијих уметничких стваралаца овог поднебља. Такође, четвртак пред Мотиве био би незамислив без Периног својеврстног начина отварања манифестације – испаљивањем хица из трешњевог топа, истоветним онима којима су Карађорђеви устаници подизали темељ данашњој Србији.
Реч историчарке уметности Јелене Анђелковић-Грашар о овогодишњој изложби:
Као и сваке године крајем маја за наше чувене Хомољске мотиве, манифестацију која чува баштину и традицију од заборава, уметник Петар Анђелковић се постара да у свом микросвету учини исто – од заборава сачува наше наслеђе. Како сваке године, тако и ове уметник одабере тему којој ће ликовном поетиком опевати химну, како би се лично постарао да свака важна личност, догађај или пејзаж добије заслужено место у галерији наслеђа Србије, Браничева, Звижда, Кучева, печке долине или Периног родног краја подно Чемерника. Овога пута, сви они заједно, личности, догађаји, симболи традиције, уоквирени су монументалним триптихом којом доминира женска фигура, персонификација Србије, која једном руком дарује плодност класјем жита, док под својом другом руком чува и благосиља све вековне вредности своје прошлости, својеврстан музеј личности и споменика наслеђа. Од онога што је овај простор изнедрио у праисторији попут Лепенског Вира и Винче, величанствене лозе Немањића и наследничких средњовековних династија, српског Хомера – Филипа Вишњића који је забележио најсветлију историју мрачног доба Србије под османском влашћу, затим носиоце ослобођења, војводе Првог и Другог српског устанка, кнежева, краљева династија Обреновић и Карађорђевић, војсковођа Првог светског рата, до интелектуалаца, политичара, уметника, научника…
Мајка Србија са свом својом „децом“ коју је вековима изродила стоји омеђена симболима српског постојања – оним што је духовно устројило – Светим Савом и Светим Симеоном са једне и „Белим анђелом“ са друге стране, који као део сцене „Мироносице на гробу Христовом“, персонификацијом васкрсења из манастира Милешева, указује на страдалничку судбину српског народа, који одувек има снагу и моћ да васкрсне, као феникс, као рамонда.
Тумачити овако комплексно дело, делује претенциозно, зато је важно да свако од нас понаособ, дубоко проникавши у тумачење сопственог налслеђа у ДНК и подсвести, освести своје место под дигнутом руком мајке Србије и завреди њен благослов.
Kонцерт Бојане Николић
- ДОГАЂАЈ: Кучево, 30. мај 2024. године, четвртак, 20.30 часова
У оквиру другог дана манифестације 56. Смотре народног стваралаштва „Хомољски мотиви“, вечерас је на главном градском тргу наступила етномузиколог и певач традиционалних песама, Бојана Николић са гостима. Кучевачка публика имала је прилике да ужива у етно музици из свих крајева Србије.
[Последња промена: 31.05.2024 у 11:06]
[ВРАТИ СЕ НАЗАД]
„КУЧЕВАЧКИ ИНФОРМАТОР” је скуп веб-страница на званичној веб-презентацији Општине Кучево које пружају различите информације кроз текст, фотографије, табеле, графиконе, веб-чланке, и слично, везано за општину Кучево, и које могу користити грађанима и широј јавности, као што су: „еБилтен активности”, презентација општине (са и без слика), подаци о насељима, месним заједницама, месним канцеларијама, катастарским општинама, црквама и црквеним општинама, броју становника, манифестацијама, школама и предшколским установама, удружењима и савезима грађана, историји, туристичким потенцијалима и потенцијалима за инвестирање, отвореним подацима, путевима, општинама, градовима, градским општинама, градским насељима, управним окрузима и статистичким регионима Републике Србије, а ту су и видео галерија, корисни линкови, карте, и тако даље. Покретање, уредник и приређивач веб-издања „еБилтен активности” је медијски сарадник и веб-администратор: kucevacke.novine@gmail.com (Д).
Посебан сегмент „КУЧЕВАЧКОГ ИНФОРМАТОРА” је веб-страница „еБилтен активности” на којој се објављују веб-чланци (садржаји) везани за активности (најчешће капиталне, али и друге активности) које се реализују првенствено од стране локалне самоуправе.
Билтен за информисање грађана општине Кучево „Кучевачке новине” (који је основан децембра 2011. године) је од јануара 2019. године (после 30. броја у децембру 2018. године) престао да се приређује (издаје, штампа) и убудуће се активности од тог времена објављују електронским (дигиталним) путем на веб-страници „еБилтен активности” на званичној веб-презентацији Општине Кучево. Покретање, уредник и приређивач издања „Кучевачких новина” је био медијски сарадник: kucevacke.novine@gmail.com (Д).
Хвала на указаном поверењу. Ту смо због Вас – Ваш „КУЧЕВАЧКИ ИНФОРМАТОР”, „еБилтен активности” и Општина Кучево.
НАПОМЕНА: Садржај (графички и текстуални) и ставови изнети у медијском веб-пројекту „КУЧЕВАЧКИ ИНФОРМАТОРˮ и „еБилтен активности" нужно не изражавају ставове органа који је подржао пројекат и на чијој се веб-презентацији приређује и објављује.
Уредник и приређивач „Кучевачког информатора” и „еБилтена активности”: медијски сарадник и веб-администратор kucevacke.novine@gmail.com (Д)
Прилоге припрема (текст, фото, табеле, графиконе, дизајн, прелом, обраде), уређује и објављује: kucevacke.novine@gmail.com (Д)
„КУЧЕВАЧКИ ИНФОРМАТОР” и „еБилтен активности” постоје од 11.04.2019. године (Д)